Wystąpienia publiczne – stresująca konieczność?

wystapienia publiczne

W dzisiejszym świecie liczy się przede wszystkim profesjonalizm i wysoka specjalizacja w swojej dziedzinie. Jednak jeśli chcemy piąć się po szczeblach kariery, osiągać sukcesy zawodowe musimy także dbać o rozwój kompetencji miękkich, takich jak odporność na stres, zdolność do motywowania podwładnych, kreatywność, dobra organizacja pracy, integracja z zespołem, a także biegłość w przemówieniach do wybranego grona osób.

Ta ostatnia umiejętność jest wymagana od szczególnie od osób na wyższych szczeblach, niezależnie od branży. Któż z nas nie musi przedstawiać kolegom swojego pomysłu, zarządowi sprawozdań finansowych, czy pracownikom nowych procedur? Wszystkie te wypowiedzi to swego rodzaju wystąpienie publiczne. Niektórym osobom przychodzi to z niezwykłą łatwością- naturalnie potrafią mówić tak, aby inni chcieli ich słuchać. Jednak co w sytuacji, kiedy nie urodziliśmy się mówcami? Czy to przekreśla naszą drogę do kariery? Na szczęście nie. Sposobów na dobre przemówienia można się nauczyć- wystarczy sięgnąć po szkolenie z wystąpień publicznych. 

Jak nauczyć się mówić do ludzi? 

Powtarzając przysłowie- praktyka czyni mistrza. Niestety nie zawsze mamy czas, aby uczyć się na własnych błędach i samemu dochodzić do wprawy, szczególnie że niektórym może to zająć bardzo długo. Z pomocą przychodzą kursy wystąpień publicznych.

Na rynku są one dostępne w przeróżnych formach- książek, e-booków, nagranych filmów z poradami, szkolenia online czy też stacjonarne. Kursy mogą obejmować wiele zagadnień. Od najbardziej podstawowych, jak np. sztuka opanowania stresu, dykcja, prezencja, pierwsze wrażenie, po najbardziej zaawansowane triki przekonywania ludzi do naszych racji. Różnice znajdziemy także w stopniu zaawansowania treści, w zależności czy stawiamy pierwsze kroki w tej dziedzinie, czy chcemy tylko podszlifować swój warsztat. Wiele firm oferuje również ścisłą specjalizację, pod konkretny problem, np. treningi z przygotowywania prezentacji multimedialnych lub doskonalenia storytellingu. 

Możemy je dobrać według swoich potrzeb. Gotowe poradniki będą dużo tańsze i mają ten plus, że możemy z nich korzystać o dogodnej dla nas porze i miejscu, a kiedy już wszystkiego się nauczymy, możemy go przekazać dalej lub sprzedać. Jednak kursy z żywym prowadzącym posiadają przeważającą zaletę- od razu nas aktywizują, dają szansę, aby na bieżąco ćwiczyć poznawane sposoby czy sztuczki i to pod okiem profesjonalnego trenera. Oczywiście wymagają też większego zaangażowania i czasu, niekiedy odbywają się cyklicznie np. co tydzień przez pół roku lub też są prowadzone w formie intensywnych kilku dni.

Należy też zaznaczyć, że niekiedy osiągają niebotyczne ceny… Tak jak przy każdej decyzji- musimy indywidualnie przeanalizować swoją sytuację, zdiagnozować czego potrzebujemy oraz ile czasu i pieniędzy jesteśmy w stanie poświęcić na szkolenie z wystąpień publicznych. 

Czy każdy kurs wystąpień publicznych będzie efektywny? 

Na to pytanie odpowiedź zdecydowanie brzmi: nie. Jeśli już dobierzemy typ kursu, zakres i stopień zaawansowania do naszych wymogów, warto również sprawdzić opinie na temat książki, wideo lub trenera, którego usługę chcemy zakupić.

Rynek pełen jest samozwańczych specjalistów w tej dziedzinie, niestety nieposiadających zbyt wysokich kwalifikacji, dlatego koniecznie należy sprawdzać recenzje poza ich własnymi portalami. Zarówno o bardzo dobrych, jak i bardzo złych produktach lub usługach użytkownicy internetu piszą chętnie, więc na pewno znajdziemy wiele opinii. W końcu nie warto inwestować w niską jakość. 

Niezależnie od wyboru konkretnej pozycji na rynku warto sięgać po szkolenia z wystąpień publicznych od firmy DRIM Power. Na pewno przyspieszy to poprawę jakości naszych wystąpień, a czasami wręcz otworzy drzwi do nowej ścieżki kariery.