Przewóz osób – najlepszy sposób na wakacje

Przewóz osób czyli realia rynku transportowego

Turystyka w Polsce rozwija się doskonale. Promowane są coraz to nowe, ciekawe miejsca, które warto odwiedzić i w których można dobrze odpocząć. Dlatego powstają coraz to nowe biura podróży, które oferują nie tylko wycieczki czy wczasy, ale także przewóz osób autokarami i busami. Aby zabezpieczyć interesy klientów, ustawodawca wprowadził różnego rodzaju zabezpieczenia, które muszą spełniać biura podróży. Dzięki temu klient – turysta ma dużo lepsze możliwości odzyskania swoich pieniędzy, gdy wczasy lub wycieczka nie spełnia warunków, które były zapisane w umowie.

Busy nie tylko na wycieczki

Bardzo często biura podróży oferują swoim klientom także wynajem busów. Jest też sporo firm, które zajmują się tylko tą usługą, jakże potrzebną na rynku. Firmy oferują różnego rodzaju autobusy i busy, które mają różną liczbę miejsc. To bardzo ułatwia biurom podróży dobór właściwego pojazdu, a także pozwala zoptymalizować cenę wyjazdu. Pamiętać bowiem trzeba, że za duży autobus płaci się więcej, spala on także więcej paliwa, co w oczywisty sposób podwyższa cenę wycieczki dla turysty.

Jak to działa?

Busy i autobusy są wynajmowane nie tylko turystycznie. Coraz popularniejszą usługą jest wynajem busów czy autobusów do przewożenia gości weselnych czy pogrzebowych. Szczególnie jest to ważne w przypadku, gdy wesele i ślub odbywają się w różnych miejscach. Wtedy goście niezmotoryzowani lub ci, którzy nie chcą brać na tę uroczystość własnego pojazdu, bez problemu dostają się na miejsce. Podobna sytuacja ma miejsce podczas pogrzebów. Wcale nierzadko zdarza się, że miejsce pochówku jest oddalone od centrum miasta czy wsi, a wiele osób, szczególnie starszych, nie ma możliwości tam dotrzeć. Wynajem pojazdu pozwala rozwiązać problem i ułatwić chętnym ostatnie pożegnanie zmarłego.

Busy na wycieczki

Jednak najczęściej autobusy i busy są wynajmowane do przewożenia uczestników wycieczek. Niekoniecznie muszą to być wycieczki organizowane przez biura podróży. Doskonałym przykładem mogą być szkoły, które często potrzebują pojazdu, który zawiezie uczniów do teatru czy muzeum. Zwykle dla szkół firmy wynajmujące pojazdy mają specjalną ofertę, ponieważ zwykle nawiązują ze szkołą dłuższą współpracę. Korzyść z takiej współpracy jest obopólna. Firma ma praktycznie stałe zlecenia, a szkoła przewoźnika, który jest bezpieczny i wygodny. Niektóre szkoły wynajmują też autobusy do dowozu dzieci do szkoły. Wówczas te autobusy muszą być w specjalny sposób oznaczone. Przewóz osób to także doskonały sposób na wyjazd ze znajomymi. Wystarczy że odpowiednio wszystko zaplanujecie.

Warszawa celem wycieczki

Planując wycieczkę, przede wszystkim należy się zastanowić nad środkiem transportu. Wszystko zależy od ilości osób, ich wieku, kondycji fizycznej oraz tego, co w czasie wycieczki grupa będzie chciała obejrzeć lub co jest w proponowanym programie. Dla grup zorganizowanych najlepszym środkiem transportu jest oczywiście autobus lub bus. Daje on grupie sporą niezależność czasową i możliwość zatrzymania się w każdym miejscu. Warto zawsze zapytać o doświadczenie kierowcy. Dla mało doświadczonego kierowcy duże miasto, takie jak np. Warszawa czy Wrocław, mogą być sporym problemem. Nie chodzi tu oczywiście o znajomość przepisów, ale o wiedzę, gdzie można, a gdzie nie wjechać autobusem, gdzie znajdują się parkingi i temu podobne niby drobiazgi, ale decydujące o wygodzie turystów i sprawnym przemieszczaniu się wycieczki. Aby znaleźć najlepszego przewoźnika wystarczy włączyć Google i wpisać przewóz osób warszawa. Naszym oczom ukaże się cała lista firm.

Bezpieczeństwo

Jeszcze większe doświadczenie powinni mieć kierowcy, którzy udają się za granice kraju. Znajomość przepisów drogowych krajów, przez które będzie wycieczka przejeżdżać jest oczywiście podstawą. Różnice zwykle nie są zbyt duże, ale jednak są. Pomocą kierowcy powinien służyć przewodnik, który razem z nim musi ustalić, jaką trasą wycieczka pojedzie i gdzie będzie parkować. Warto wcześniej także zaplanować postoje, ponieważ w czasie jazdy kierowca musi obowiązkowo mieć przerwy. W razie policyjnej kontroli służby mundurowe sprawdzają tachografy, które rejestrują m.in. czas pracy kierowcy. Dlatego już podczas wyruszania w trasę powinno się uprzedzić wycieczkę, że przerwy dla kierowcy będą.
Na długie trasy zwykle zabierani są dwaj kierowcy, którzy się zmieniają. Taka praktyka pozwala na zmniejszenie liczby przerw.

Jak dobrać pojazd do potrzeb

Wynajem busa dla osoby, która robi to po raz pierwszy, jest zwykle dość stresujące. Dlatego przed udaniem się do biura podróży czy firmy przewozowej, trzeba koniecznie się zorientować, ile osób będzie potrzebowało transportu. Łatwo jest to policzyć w przypadku szkolnej wycieczki, nieco gorzej w przypadku ślubu, a najgorzej w przypadku pogrzebu. Jeśli autobus jest wynajmowany na ślub, to najlepiej skontaktować się z gośćmi weselnymi i zapytać, czy będą chcieli skorzystać ze wspólnego transportu. Można też dołączyć takie zapytanie do zaproszenia i poprosić o odpowiedź do wyznaczonej daty. To pozwoli wstępnie zarezerwować odpowiedni pojazd. Zawsze jednak należy wziąć pod uwagę, że mogą pojawić się dodatkowi chętni i dlatego powinno się wynająć nieco większy pojazd. W przypadku pogrzebu z reguły trudno jest ustalić, ile osób przyjdzie. Dlatego warto zapytać rodzinę i bliskich znajomych, czy będą chcieli jechać autobusem. Dzięki temu zostanie wyznaczona pewna wstępna liczba osób. W zależności od przewidywanej liczby uczestników pogrzebu, można wynająć wtedy pojazd wyłącznie dla tych osób lub też większy, którym zabiorą się też inni chętni.

Podsumowanie

Przy wynajmie pojazdów na takie uroczystości warto skonsultować się z pracownikami firmy czy biura podróży. Zwykle są oni dobrze zorientowani, jaki pojazd będzie najlepszy na daną okazję i będą mogli najlepiej doradzić klientowi.