Okulary czy soczewki? Okulista radzi. Sprawdź!

Okulary ulga dla naszych zmysłów

Zmysły są dla człowieka podstawowym narzędziem do poznawania świata. Dzięki nim potrafi on określić gdzie się znajduje, ocenić zagrażające mu niebezpieczeństwo i obronić się przed nim. Dlatego w całym toku ewolucji organy takie jak oczy, uszy, język, nos i skóra ciągle się zmieniały.  Człowiek być jak najlepiej przystosowany do środowiska, aby mógł jak najdłużej przetrwać. Wiele zmysłów z czasem potrzebuje pomocy specjalisty. Najczęściej odwiedzany jest okulista, który pomoże przy problemach z oczami. Wypisze receptę na okulary i ułatwi nam życie.

Niebezpieczeństwo z zewnątrz

Zagrożenie dla człowieka to jednak nie tylko dzikie zwierzęta, gwałtowne zmiany warunków pogodowych czy katastrofy naturalne. Wraz z rozwojem cywilizacji pojawiły się nowe przeszkody, które negatywnie oddziałują na jego organizm- w tym także zmysły. Dla słuchu największym niebezpieczeństwem jest hałas powodowany przez pracę fabryk, ruch i tłok, jaki panuje w miastach. Skóra pod wpływem zanieczyszczonego powietrza staje się sucha, a pozbawiona naturalnej warstwy ochronnej szybciej się podrażnia. Najmniej narażone na szkodliwe działanie warunków zewnętrznych są kubki smakowe znajdujące się na języku. Dzieje się tak ponieważ  podrażnić je mogą tylko ostre smaki lub zranienia, które człowiek zazwyczaj zapewnia im kiedy ma na to ochotę. A więc kiedy kontroluje swoje działanie.

Oczy mam tylko jedne

Na szczególną uwagę zasługuje wzrok, gdyż jest to zmysł najbardziej narażony na działanie czynników zewnętrznych. Zasługuje na odpowiednią ochronę. Rozwój cywilizacji przyczynił się do tego, że większość urządzeń, z jakich na co dzień korzystamy szkodzi naszym oczom. Dlatego tak wiele osób musi wspomagać się okularami. Rogówka, czyli zewnętrzna warstwa oka, to cienka błona pokrywająca pozostałe części narządu i jako jedyna znajduje się na zewnątrz. Przez to bardzo łatwo ją podrażnić. Zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury w pomieszczeniach, w których przebywamy powodują, że łatwo się wysusza i podrażnia. Oko staje się zaczerwienione, często też widoczne na nim żyłki drobno pękają, a przede wszystkim pojawia się ból i pieczenie. Dlatego często pracując w biurach, w których działają wiatraki lub klimatyzatory pracownicy cierpią na przesuszenie oczu.

Szkodliwe promieniowanie

Kolejnym istotnym czynnikiem jest korzystanie z urządzeń takich jak komputer czy telefon. Emitują one szkodliwe promienie i wydzielają jasne, rażące światło, które podrażnia oczy. Narządy te męczą się także przy czytaniu zbyt małych liter lub czytaniu w niewystarczająco oświetlonym miejscu. Bardzo często organizowane są kampanie społeczne mające na celu przedstawienie prawidłowej pozycji, jaką powinno się przyjąć podczas pracy z komputerem. Wszystko po to aby chronić wzrok przed szkodliwym dla niego czynnikami. To tylko świadczy o tym, jak powszechny jest to problem. Już wymieniając tylko tych kilka warunków widać, jak bardzo każdego dnia nasze oczy są narażone na zmęczenie lub przemęczenie. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że większość wad wzroku często są skutkami innych chorób takich jak cukrzyca lub nadciśnienie tętnicze.

Ważna jest profilaktyka

Niezależnie jednak od przyczyny i rodzaju choroby, odpowiedni lekarze mogą je zdiagnozować oraz leczyć. Okuliści zajmują się pomaganiem pacjentom, aby poprawić ich jakość widzenia, a tym samym komfort życia. Dlatego też najczęściej dobierają im okulary o odpowiednich szkłach, jakie wybierają po dokładnym badaniu wzroku. Dzięki okularom pacjent widzi zdecydowanie lepiej, więc dobrze dobrane mogą sprawić, że osoba, która na przykład nie widziała wyraźnych konturów przedmiotów znajdujących się w dużej odległości od niej zobaczy wyraźnie ich obraz. Z czasem można zastąpić je soczewkami, jednak na to musi pozwolić okulista.

Trudny wybór

Wiele osób woli nosić okulary, mimo iż mogą korzystać ze szkieł kontaktowych, ponieważ uważa je za wygodniejsze. Jeżeli bowiem bryle mają odpowiedni rozmiar, to nie przeszkadzają one w codziennym funkcjonowaniu i nie zmniejszają pola widzianego obrazu. Okulary też łatwiej zdjąć, gdyż wystarczy tylko złapać oprawki i ściągnąć je z głowy, a w przypadku soczewek konieczne byłoby dotykanie oka, co może być nieprzyjemne. Mimo iż na szkłach szybko pojawia się para wodna, gdy ich użytkownik pochyla się nad parującym talerzem zupy lub przychodzi do ciepłego pomieszczenia z mroźnego powietrza, co niekiedy irytuje, to łatwo jest się jej pozbyć po prostu przecierając je chusteczką lub skrawkiem bluzki, jak często robią okularnicy. Podobnie wygląda też czyszczenie binokli.

Szeroki wybór środków czyszczących

Na rynku istnieją specjalne płyny, które służą czyszczeniu szkieł, lecz pomimo tego większość pacjentów przemywa je wodą z mydłem lub innym środkiem, który mają w domu. Nie mniej ważna zaleta okularów to charakter, jaki nadają one wizerunkowi okularnika. Noszenie „drugich oczu” kojarzy się z inteligencją, oczytaniem, a także dodaje uroku. Nic dziwnego więc, że zakładanie ich to często powód do dumy ich właścicieli.

Optyk i okulista w Olsztynie

Okulary w salonieDobranie odpowiednich oprawek i szkieł zależy od optyka, dlatego to do niego często udają się osoby, które chcą poprawić jakość widzenia, lecz należy pamiętać, że to przede wszystkim okulista zajmuje się leczeniem i korygowaniem wzroku. To lekarz, który umie rozpoznać różnego rodzaju schorzenia i przede wszystkim je leczyć. Dlatego więc jeżeli komuś potrzebny jest doświadczony okulista, Olsztyn proponuje pomoc wielu specjalistów. Wystarczy poszukać ofert w internecie i wybrać lekarza, który spełni nasze wszystkie wymagania. Najlepszym wyborem będzie salon optyczny Bożeny Ławrynowicz, który oprócz tradycyjnych usług oferuje także pomoc specjalisty. Okulista współpracujący z salonem posiada ogromne doświadczenie. Na miejscu przebadasz oczy i zakupisz wymarzone okulary. Więcej na: http://www.optyklawrynowicz.pl/.

Podsumowanie

Każdego dnia narażamy nasze oczy na zmęczenie, przesuszenie czy szkodliwe dla nich działanie zbyt jasnego światła, dlatego okulary odgrywają ogromną rolę w dzisiejszym świecie. Nie są one bowiem niewygodnym przyrządem służącym leczeniu, ale przedmiotem, które znacząco poprawiają jakość życia. Jeżeli więc czujesz, że z twoim wzrokiem dzieje się coś nie tak, nie bój się iść do okulisty, aby odwdzięczyć się swoim oczom za to, że codziennie pozwalają ci poznawać świat.