Marketing społecznościowy a biznes. Jak to działa?

Co to jest ten marketing społecznościowy?

Internet to medium o ogromny zasięgu. Jego wyjątkowość polega na tym że każdy może je tworzyć a jego treść może zostać odczytana przez tysiące a nawet milion internautów. Takie warunki pozwalają na konkretne ruchy marketingowe. Sprzedaż w internecie odbywa się pełną parą ale ktoś kto dopiero zaczyna musi się liczyć z pewną barierą. Najłatwiej ją pokonać za pomocą portali społecznościowych a Facebook jest największym z nich. Marketing społecznościowy to doskonałe narzędzie promocji

Zaplecze to podstawa

Sukces na Facebooku opiera się na tym samym co sukces w internecie. Podstawą jest dobra strona internetowa. Dobra czyli, taka która szybko się ładuje, jest przyjazna dla użytkownika i urządzeń mobilnych. Stronę podpinasz pod swój fanpage. W ten sposób budujesz swoją wiarygodność. Ludzie chętniej lajkują fanpage które odnoszą się do rzeczywistych stron.

Zadbaj o synchronizacje

Jeżeli prowadzisz bloga albo serwis na którym regularnie pojawiają się nowe treści bardzo ważne jest aby były one połączone z facebookiem. Jak to działa? Kiedy dodajesz nowy post na blogu automatycznie pojawia się informacja o nowym wpisie na twoim fanpageu. W ten sposób twoi fani zawsze będą na bieżąco z tym co dzieje się na stronie.

Bądź pomysłowy

Jeżeli zależy Ci na szybkim pozyskaniu fanów bardzo dobrym sposobem jest rozdanie czegoś za pomocą przycisku like. Są do tego specjalne aplikacje które działają na Facebooku. Osoba zainteresowana otrzyma dostęp do produktu/usługi/rabatu tylko wtedy kiedy polubi Twoją stronę. To bardzo prosty i skuteczny sposób.

Unikaj złego smaku

Unikaj postownia linków i zdjęć opisujących jakąś tragedie. Bardzo często takie zachowania są odbierane jako zyskanie popularności na ludzkiej tragedii. Lepszy rozwiązaniem jest ewentualny krótki wpis z wyrazami współczucia niż długie posty nawołujące do jednoczenia się i pomagania innym.

Płatna reklama

Inwestycja w reklamy na facebooku to także doskonały pomysł na zwiększenie zasięgu. W ten sposób możesz dotrzeć do osób które potencjalnie są zainteresowani Twoją ofertą ale nie mieli jak się o niej dowiedzieć. Koszty reklamy nie są duże a mogą przełożyć na spory przyrost fanów. To bardzo dobra inwestycja.

 Nie zostawiaj nic przypadkowi

Postaraj się uzupełnić wszystkie informacje jakie dostępne są w panelu fanpage. W ten sposób osoby zainteresowane Twoją firmą mają wszystko w jednym miejscu. Mogą sprawdzić gdzie się znajdujesz oraz w jakich godzinach pracujesz. To bardzo wygodne i ułatwiające poszukiwania. Kiedy tych informacji brakuje ludzie korzystają z Google w ten sposób mogą trafić do konkurencji. Nie ma sensu ryzykować. Marketing społecznościowy opiera się na konkretnych działaniach.

Sztuczny marketing społecznościowy

Nigdy nie kupuj fanów! Sztuczni fani są jak sztuczne linki. Zamiast pomóc tylko przeszkadzają. Facebook ma specjalne algorytmy które sprawdzają zaangażowanie fanów w Twój fanpage. Jeżeli masz dużo fanów którzy w ogóle nie odwiedzają Twojej strony to będzie ona osiągać o wiele niższe zasięgi niż strony z naturalnymi fanami. Na zbudowanie potęgi potrzebny jest czas. Nie nic od tak.

Promuj to co ciekawe

Najważniejsze i najciekawsze posty możesz promować. W ten sposób zwiększasz szanse na dotarcie do nowych odbiorców. Ważne jest aby treści zawarte w tym poście były na wysokim poziomie oraz oferowały jakąś wartość merytoryczną. W ten sposób ludzie docenią to co robisz i na pewno do Ciebie wrócą.

Koleżeńska pomoc

Poproś znajomych o promowanie swojego fanpage. W ten sposób dotrzesz do ich znajomych a może nawet do znajomych znajomych. Taka piramida na pewno Ci pomoże. Ludzie sami zdecydują czy chcą sprawdzić co oferujesz. Jest to rozwiązanie o wiele lepsze niż kupowanie fanów.

Małe podsumowanie

Jak widzisz aby odnieść sukces na Facebooku potrzebna jest odrobina chęci i działania. Nie ma nic za darmo. Dlatego warto zadbać o swoje zaplecze oraz treści jakie chcemy przekazać. Nie ma nic złego w wrzucaniu śmiesznych kotków jednak prowadząc poważny biznes takie posty każdego dnia są po protu mało poważne.