Kratownice drewniane prosto z Elbląga

Coraz więcej inwestorów i osób prywatnych decyduje się na zastosowanie prefabrykowanych wiązarów dachowych do budowy dachów. Tematy związane z ekologią i troską o środowisko stały się coraz bardziej popularne i odegrały ważną rolę w rosnącym zainteresowaniu konstrukcjami drewnianymi. Drewno przez wielu uważane jest także za najstarszy i najlepszy materiał budowlany, cenione jest za niewielką wagę, wytrzymałość, elastyczność oraz wysoką izolacyjność cieplną i termoizolacyjną. Kratownice drewniane i ich zalety można znaleźć na stronie internetowej https://wiazarydrewniane.pl/.

Prefabrykowana więźba dachowa Elbląg

Prefabrykowane wiązary dachowe składają się z mniejszych elementów zwanych kratownicami – są to gotowe elementy wiązarów dachowych, które odpowiednio zmontowane mogą tworzyć stabilną i lekką konstrukcję dachu. Składane są z drewnianych bali lub desek i łączone metalowymi płytami w drewniane kratownice, które są podstawowym elementem pokryć dachowych. Każda kratownica składa się z półki dolnej (czyli konstrukcji stropu) i półki górnej (czyli z nachylenia dachu) oraz słupów i przekątnych.

Kratownice drewniane Elbląg

Tak duża popularność drewna spowodowana jest jego stosunkowo niską ceną, uniwersalnością oraz lekką konstrukcją. Do budowy drewnianych wiązarów kratowych najczęściej wykorzystuje się drewno sosnowe klasy C27. Bardzo ważną kwestią, o której nie można zapomnieć, jest wysuszenie drewna używanego na kratownice drewniane – jego poziom wilgotności. Drewno powinno posiadać wilgotność nie większą niż 15%. Idealnym i sprawdzonym wyborem będzie komorowo suszone drewno strugane czterostronnie. Należy pamiętać również o jego prawidłowej impregnacji, która nie tylko zabezpieczy drewno przed pleśnią, czy grzybami, ale także zwiększy jego odporność na ogień.

Kratownice drewniane Elbląg – zakres zastosowania 

Stanowią doskonałe rozwiązanie dla domów, które nie posiadają poddaszy i dachów dwuspadowych oraz mają niskie spadki. Obecnie z ich pomocą można z powodzeniem realizować konstrukcje dla loftów użyteczności publicznej. Niezaprzeczalną zaletą konstrukcji tworzonych z drewnianych kratownic jest ich mobilność, dzięki czemu nie ma ryzyka przeciążenia całej konstrukcji. Najtańsze są dachy z kratownic jednospadowych lub dwuspadowych, ale nie oznacza to, że nie można z nich budować bardziej skomplikowanych dachów. Jednak w tym przypadku należy liczyć się z wyższymi kosztami inwestycji. Zaletą stosowania kratownic jest niewątpliwie łatwość wykonania i szybszy montaż. Prefabrykowane wiązary dachowe mogą być również wykorzystywane do budowy dachów o dużej rozpiętości, a ponieważ nie wymagają betonowej konstrukcji stropu – dolna półka kratownicy jest konstrukcją stropu nad ostatnią kondygnacją budynku.

Kratownice drewniane Elbląg – charakterystyka 

Wiązary kratowe To więźba dachowa. Na przykład używa się różnych nomenklatur: dźwigary, kratownice, a dawniej były to kleje do drewna. Belki kratowe służą do łączenia kilku lub kilkunastu desek drewnianych, które tworzą trójkątną konstrukcję drewnianą. Pojedynczy element, kratownica lub dźwigar dzieli się zwykle na: pas górny, pas dolny, ukośne i słupki Kratownica jest zwykle wykonana z płyty wiórowej przygotowanej wstępnie o wymiarach 38 x 89 lub 38 x 140 mm lub bali 50 x 100 mm lub 50 x 150 Obecnie używana nazwa kratownicy milimetrowej pochodzi od sposobu łączenia węzłów każdego elementu. Kratownice łączy się za pomocą dwustronnego pokrycia gwoździami ze sklejki wodoodpornej mm lub perforowanej blachy stalowej (zwykle przy użyciu płytek ceramicznych).